NASA

Digital News • Editor’s Choice

NASA: تحقیقات بسیار زیادی راجع به تاثیر حضور در فضا و قرار گیری انسان در جو زمین صورت گرفته و همواره ناسا با پشتکار تمام در این زمینه گام های بسیار ارزشمندی را به نام خودش ثبت کرده است.

یکی از این تحقیقات که نتایج جالبی را هم در پی داشته می توان به انتخاب دو برادر دوقلو که از موارد همسان و بسیار شبیه به هم هستند و ارسال یکی از آنها به ایستگاه فضایی نام برد.

Scott Kelly و Mark Kelly نام این دو برادر دوقلو است که اسکات اسفند سال گذشته پس از گذشت ۱ سال از حضور در فضا به زمین بازگشته و گویا رشد ۲ سانتی متری در قدش نظرات مختلفی را به همراه داشته است!

اسکات دقیقا ۳۴۰ روز را در ایستگاه فضایی بین المللی حاضر بود و این فرصت برای محققان ناسا یک شرایط ویژه را جهت بررسی دقیق DNA ها و همچنین تاثیر محیط و همه عوامل استرس زا بر بدن انسان فراهم آورد.

از قابل مشاهده ترین تغییرات می توان به افزایش قد اسکات اشاره کرد، این تغییرات به آسانی توانسته کنجکاوی محققان را برانگیخته و اکنون دیگر به خوبی میدانیم که حضور در فضا تاثیرات غیر قابل انکاری بر ژن های فرد مسافر خواهد داشت.

کریستوفر میسون محقق اصلی تیم مطالعه دوقلو ها می گوید این تحقیق تغییرات سیستم بیولوژیکی انسان را در پاسخ به حضور در فضا به آسانی نمایش می دهد.

تا پیش از این تاثیراتی مثل کشش ستون فقرات، کاهش عضلات بدن و از بین رفتن چرخه خواب در حضور طولانی مدت افراد حاضر در فضا ثبت شده بود، اما مطالعات جدید نشان از تغییرات DNA و مواردی بسیار دیگر دارد که بدون شک می توان توسط بررسی این دوقلو های همسان این اطلاعات را قابل قبول تر خواند.

 

Scott Kelly یکی از دو برادر دوقلو که به فضا رفت

آقای میسون اعتقاد دارد که تغییرات صدها هزار ژن و روشن و خاموش شدن هر یک از آنها بلافاصله پس از حضور فرد فضانورد در فضا آغاز شده و تا چند هفته پس از حضور در زمین ادامه خواهد داشت. این تاثیرات را با بررسی و مطالعه دقیق می توان شناسایی و در ماموریت های بعدی برای فضانوردان لحاظ کرد.

باهم به بررسی چند مورد از تاثیرات ثبت شده در ادامه خواهیم پرداخت:

  • تلومر(یا (Telomere) پایانه فیزیکی کروموزم‌های خطی می‌باشد که از یک توالی غیر کد کننده تشکیل یافته است) های اسکات با طولی بیشتر ثبت شدند که پس از حضور در زمین دوباره به حالت ابتدایی بازگشتند.
    به گفته متخصصان کوتاهتر شدن تلومر ها به طور کلی نشان از پیر شدن فرد است، که البته تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. اما پیش بینی ها با توجه ها به ورزش مناسب و کالری دریافتی کم برای فضانوردان می تواند نتایج جالبی را رقم بزند!
  • بیان ژنتیکی بدن اسکات در موارد بسیار زیادی دچار تغییرات شده است. ژن های اسکات در دو سطح متیلاسون هم شاهد افزایش بوده و هم کاهش را نشان می دهد. به گفته محققاناین مورد نشان از یک انفجار ژنی در بدن فضانورد است. این اطلاعات ثبت شده فرضیه همیشگی مبنی بر تاثیر تغییرات محیط بر تغییرات ژنتیکی را کاملا تایید خواهد کرد.
  • باکتری های روده در دو فرد ساختاری کاملا متفاوت را به خود گرفته اند! باکتری های روده به هضم غذا کمک می کنند و گویا تفاوت ثبت شده در این دوقلو ها بسیار زیاد و غیر قابل چشم پوشی است که تا حدودی می تواند به رژیم های مختلف و محیط های متفاوت بستگی داشته باشد.
  • دانشمندان ژنی به نام “ژن فضایی” را جستجو می کنند که با با توالی RNA در گلوبول های سفید دوقلو ها قابل ردیابی است! محققان بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ ملکول RNA را یافته اند که در دو برادر متفاوت بوده و البته موارد زیادی مربوط به ویژگی های اختصاصی هر یک می باشد، اما در مواردی این ژن ها می توانند نشانی یا علامتی از ژن فضایی را به همراه داشته باشند.