android

 

 

 

 

 

Digital News • Editor’s Choice

۱۴ آبان، معرفی رسمی اندروید توسط گوگل

 

۱۰ سال پیش در چنین رزوی یعنی ۵ نوامبر سال ۲۰۰۷، اندروید متولد شد. این سیستم‌عامل امروز به عنوان محبوب‌ترین سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند شناخته می‌شود. اندروید ابتدا برای گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها توسعه داده شد اما امروزه بسیاری از دستگاه‌ها اعم از تلویزیون‌ها، گجت‌های پوشیدنی، کنسول‌های بازی، دوربین‌های دیجیتال، کامپیوترهای شخصی و خودروها نیز به این سیستم‌عامل مجهز شده‌اند.

شرکت اندروید با نام کامل Android Inc.  در سال ۲۰۰۳ تاسیس شد. اندی رابین به همراه چند همکار دیگر خود این شرکت را در اکتبر این سال در پالو آلتو کالیفرنیا تاسیس کردند. هدف اصلی آنها توسعه‌ی سیستم‌عاملی بود که روی دستگاه‌های همراه نصب شده و آنها را به سطح جدیدی از هوشمندی برساند. در طرح اولیه قرار بود اندروید برای دوربین‌های دیجیتال توسعه یابد؛ اما پس از مدتی گروه موسسان که متوجه پتانسیل بازار گوشی‌های موبایل شدند، سیستم‌عامل خود را برای این دستگاه‌های تغییر دادند. رقیبان اصلی اندروید در آن روزها، سیمبین و ویندوز موبایل بودند.

اندی رابین در جذب سرمایه برای پروژه‌ی خود با مشکلات زیادی مواجه شد. سرمایه‌گذاران علاقه‌ی کمی به این پروژه نشان دادند و تنها یکی از دوستان او به عنوان کمک، ۱۰ هزار دلار به او پرداخت کرد. در جولای سال ۲۰۰۵ گوگل شرکت اندروید را با قیمت حدودی ۵۰ میلیون دلار خرید. موسسان اصلی شرکت نیز پس از فروش به گوگل ملحق شدند. پس از آن کار بر روی سیستم‌عامل سرّی اندروید ادامه یافت و در نهایت تیمی که تحت رهبری رابین بود، این سیستم‌عامل را روی کرنل لینوکس توسعه دادند. گوگل با شرکت‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و اپراتورهای متعدد مذاکره کرده و قول عرضه‌ی یک سیستم‌عامل موبایلی کاملا هوشمند را به آنها داد.

نمونه‌های اولیه‌ی سیستم‌عامل در سال ۲۰۰۶ عرضه شدند. این نمونه‌های روی گوشی‌هایی شبیه به گوشی‌های بلک‌بری و بدون پشتیبانی از صفحات تاچ توسعه داده شدند. با معرفی آیفون در سال ۲۰۰۷، تیم اندروید متوجه شد که رقیبی جدید ظهور کرده و باید طراحی‌های خود را بسیار بهینه‌تر کرده و پشتیبانی از تاچ اسکرین را نیز به آنها اضافه کنند

در نهایت در پنجم نوامبر سال ۲۰۰۷، اتحاد دستگاه‌های همراه آزاد (Open Handset Alliance) تشکیل شد. این کنسرسیوم شامل شرکت‌هایی همچون گوگل، اچ‌تی‌سی، موتورولا، سامسونگ و اپراتورهایی همچون اسپرینت و تی-موبایل بود. شرکت‌های سخت‌افزاری مانند کوالکام و تگزاس اینسترومنتس نیز در این کنسرسیوم حضور داشتند. اولین بیانه‌ی کنسرسیوم که در این روز منتشر شد، بر توسعه و عرضه‌ی سیستم‌عاملی کاملا آزاد و مشارکتی برای گوشی‌های هوشمند تاکید کرد. اولین گوشی هوشمند مجهز به این سیستم‌عامل نیز با نام HTC Dream  یا T – mobile G1 در سپتامبر سال ۲۰۰۸ معرفی شد.

از دیگر اتفاقات مهم دنیای فناوری در این روز می‌توان به ثبت رکورد ۱۰۰ میلیون وبسایت اینترنتی در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد. شرکت Netcraft آماری از وبسایت‌‌های موجود در اینترنت در این روز جمع‌آوری کرده و رشد ۲۷.۴ میلیونی را نسبت به سال قبل گزارش کرد. تعداد وبسایت‌های موجود در اینترنت از سال ۲۰۰۴ تا آن تاریخ، دو برابر شده بود. در حال حاضر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون وبسایت در اینترنت میزبانی می‌شوند.

تاریخ خودرو نیز در این روز شاهد اتفاق مهمی بوده است. جورج بی. سلدن اولین پتنت مربوط به اتومبیل در ایالات متحده‌ی آمریکا را در این روز و در سال ۱۸۹۵ ثبت کرد. سلدن تنها فرآیند تولید اتومبیل با استفاده از موتورهای احتراق داخلی را طراحی کرد و هیچ‌گاه وارد فرآیند تولید نشد. او حق پتنت خود را در سال ۱۸۹۹ به ویلیام سی. ویتنی فروخت. این دو نفر با همکاری یکدیکر ثروت زیادی را از فروش حق ساخت اتومبیل به کارخانه‌ها کسب کردند.